Orchidėjos. Populiariausios jų rūšys

Orchidėjos – vienos gražiausių gėlių, kurių rūšių suskaičiuojama virš 30 000. Įdomu tai, kad kasmet atrandama po 200-300 naujų orchidėjų rūšių, kurios dar nebuvo aprašytos. Šiandien galima išskirti septynias populiariausias orchidėjų rūšis, kurios dažnai džiugina mus namuose. Taigi, kokios jos ir kuo išsiskiria iš kitų?

Falenopsis (Phalaenopsis)

Falenopsis – tai orchidėja, gavusi pavadinimą nuo žodžių „panašus į drugelį“. Šios orchidėjos paplitusios pietinėje Azijos dalyje ir šiaurinėje Australijoje. Suskaičiuojama per 60 Falenopsio rūšių, ir tūkstančiai šios orchidėjos hibridų.

Miltonija (Miltonia)

Miltonijos tėvynė – Pietų Amerika. Savo išvaizda šios orchidėjos primena našlaites, tačiau jų žiedai kur kas didesni – užauga net iki 10 cm skersmens. Miltonijas svarbu saugoti nuo skersvėjo ir didelio temperatūrų svyravimo. Jei nesate patyrę orchidėjų augintojai, šių gėlių priežiūra gali būti gana sudėtinga, tačiau tinkamai prižiūrima Miltonija savo žiedais gali džiuginti ištisus metus.

Oncidija (Oncidium)

Oncidijos auga Amerikos atogrąžose. Auginant šias gėles namuose labai svarbu pasirūpinti, kad gėlės nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai. Jei nėra galimybės gėlę padėti ant šiaurinės, rytinės ar vakarinės palangės, galite pasirūpinti širma, kuri užstos saulės spindulius.

Dendrobis (Dendrobium nobile)

Dendrobis – viena populiariausių orchidėjų. Iš kitų rūšių išsiskiria stačiu, iki pusės metro aukščio stiebu, apaugusiu priešpriešiniais lapais, ir pasipuošusiu 2-6 žiedais ant vieno žiedstiebio. Spalvos gali būti labai įvairios – nuo baltos iki sodrios violetinės. Pradedantieji orchidėjų augintoja gali drąsiai rinktis ne tik Falenopsį, bet taip pat ir Dendrobį.

Vanda

Vanda – tai dar viena populiari orchidėjų rūšis. Vanda Miss Joaquim praminta nacionaline Singapūro gėle. Daugiau šios orchidėjos rūšių randama Filipinuose, Indijoje, pietryčių Azijoje, Pietų Kinijoje ir šiaurinėje Australijos dalyje. Iš viso suskaičiuojama apie 50 Vandos rūšių. Auginant šias gėles namuose, geriausia rinktis šiltą ir gerai vėdinamą patalpą.

Katlėja (Cattleya)

Šios orchidėjos pavadintos orchidėjų kolekcininko Viljamo Katlėjaus garbei, nes jis pirmasis pradėjo auginti epifitines orchidėjas (augančias ant kitų augalų). Katlėjų genčiai priklauso apie 45-60 orchidėjų rūšių, augančių Centrinės ir Pietų Amerikos atogrąžų miškuose. Katlėjas labai lengva kryžminti su kitomis orchidėjomis, todėl randama tikrai nemažai hibridų. Palyginus su kitomis orchidėjomis, Katlėjos žydi gana trumpai (apie 2-4 savaites).

Cimbidis (Cymbidium)

Cimbidžių hibridų galima rasti ir Lietuvos parduotuvėse, tačiau jų kaina paprastai yra aukštesnė. Cimbidžiai, priešingai nei kitų rūšių orchidėjos, gali augti ir žydėti gana vėsiuose kambariuose: visiškai pakanka 7-12 laipsnių temperatūros. Vis dėlto, ne visada yra paprasta užtikrinti tokią temperatūrą, todėl svarbu pagalvoti, kur ši gėlė jausis geriausiai.

Orchidėja stikleMini orchidėjų kompozicija